استان ساسکچوآن

استان ساسکاچوآن (Saskatchewan) در قسمت سرسبز کانادا و در جوار مانیتوبا از سمت شرق و آلبرتا از سمت غربی می باشد. این استان پر آفتاب ترین استان در کانادا می باشد. جمعیت این استان تقریباً یک میلیون نفر و جمعیت مرکز استان رجینا (Regina) تقریبا 200000 نفر و ساسکتون (Saskatoon) بزرگترین شهر این استان 230000 نفر می باشد. در این استان 72 ملت اولیه کانادا ساکن هستند. کلاً علت جذب افراد به این منطقه در گذشته خاک حاصلخیز این استان بود. اما امروزه اقتصاد رو به رشد و مدرن این استان عامل جذب مهاجران به ساسکچوآن می باشد.

اقتصاد و کار در ساسکچوآن

ساسکاچوآن در ناحیه سرسبز کانادا قرار دارد و تولید کننده 28 درصد غلات و بیش از 54 درصد گندم کشور می باشد. اگر چه کشاورزی با درآمد 2 میلیارد دلار در سال مهمترین بخش اقتصاد این استان محسوب می شود، ولی کارهای خدماتی از جمله موسسات مالی، بیمه، بنگاه های مسکن بخش مهمی در اقتصاد این استان می باشند.
نرخ بیکاری 1/5 درصدی، کمتر از میانگین کانادا بوده و این استان را به محل خوبی برای کار تبدیل ساخته است. این استان همچنین دارای معادن غنی می باشد. ( پتاس، اورانیوم، زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی). ساسکچوآن در صادرات پتاس (کود) مقام اول را در کانادا دارد.

شرایط زندگی در ساسکچوآن

ساسکاچوآن با دارا بودن سطح بالای زندگی مهاجران را به سمت خود جذب می کند. میانگین درآمد خانواده 48400 دلار و حداقل دستمزد 9.25 دلار در ساعت بوده که هر دو بالاتر از میانگین کانادا می باشند. هزینه زندگی در ساسکچوآن کاملاً قابل استطاعت است. هزینه مسکن کمترین در کانادا بوده و منابع طبیعی موجود در استان هزینه انرژی را نیز پایین می آورد. این استان سومین استانی است که نرخ مالیات بر درآمد آن جزء کمترین می باشد.

استان ساسکاچوآن مناسب ترین شرایط خرید مسکن را برای مهاجران دارد. فقط 64 درصد ساکنان این استان در مراکز شهری سکونت دارد. قیمت یک خانه به طور متوسط بیشتر از 115000 دلار بوده که پایین تر از میانگین نرخ هر شهر دیگری در کانادا است. قیمت متوسط خرید خانه 135000 دلار می باشد. درصد میانگین درامد خانوار با هزینه های مالکیت بین 18 – 30 درصد می باشد

شرایط تحصیل در ساسکچوآن

تمامی شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم می توانند از مهد کودک تا پایان دبیرستان از تحصیلات رایگان استفاده کنند. مدارس به صورت عمومی بوده و برنامه آموزشی به زبان های انگلیسی، فرانسوی و زبان اولین ملیت ها یا Metis ارائه می شود.
فارغ التحصیلان دوره متوسطه در این استان می توانند از گزینه های متنوع برای ادامه تحصیل استفاده کنند. در این استان دو دانشگاه تحقیقاتی وجود دارد: دانشگاه Saskatchewan و دانشگاه Regina . این استان همچنین دانشگاه منحصر به فرد First Nations را دارا می باشد. شهریه متوسط این دانشگاه ها 5000 دلار است. برنامه های کارورزی به علاوه 9 کالج فنی منطقه ای و 50  مدرسه مهارت آموزی خصوصی برای علاقه مندان فراگیری مهارت و حرفه و فن در این استان وجود دارد.

شهرهای اصلی ساسکچوآن

رجینا (Regina)

رجینا مرکز استان و دومین شهر بزرگ استان بوده و جمعیت آن حدوداً 200000 نفر می باشد. علاوه بر اقتصاد خدماتی، Regina از صنایع مربوط به منابع طبیعی اطراف شهر سود می برد. در ضمن با حمایت دانشگاه Regina ، Research Park  این شهر مرکز نوآوری و فن آوری شده است.
این شهر در سال 1882 به نام ملکه Victoria Regina در انگلستان نام گرفت. نام قبلی آن Pile-Of-Bones بود. قبل از آن که ساسکچوآن به استان تبدیل شود، Regina ستاد مناطق شمال غربی بوده است. در سال 1906 کمی بعد از استان شدن ساسکچوآن این شهر مرکز استان شد.
رجینا با داشتن شرایط مناسب مسکن و هزینه های پایین زندگی مکانی مناسب جهت سکونت می باشد. این شرایط مناسب موجب جذب مهاجر و وجود ملیت های مختلف در این شهر شده است. در حقیقت این تنوع فرهنگی باعث شد تادر سال 2004 از Heritage Canada عنوان پایتخت فرهنگی کانادا  را کسب کند.

ساسکتون (Saskatoon)

ساسکتون با جمعیت بالغ بر 230000 نفر بزرگترین شهر این استان است. به لطف اقتصاد رو به رشد، جمعیت این شهر از شهر مرکزی Regina در اواسط دهه 1980 فراتر رفت. اغلب از این شهر با نام پاریس مرغزارها یاد می کنند. رودخانه South Saskatchewan  این شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است و خط افق زیبایی به آن می دهد.
اقتصاد این شهر از کشاورزی و معدن به سمت فن آوری و خدمات مالی تغییر شکل داده است. Saskatoon سرآمد بیوتکنولوژی کشاورزی در جهان بوده و سالانه جذب کننده سرمایه های شرکت های درجه یک دارویی جهان می باشد. این دانشگاه Saskatchewan که یک دانشگاه تحقیقاتی جامع می باشد در این شهر واقع شده است.
تنوع فرهنگی ساسکتون موجب پیدایش جشنواره های مردمی مخصوصاً در تابستان می شود. از این جشنواره های مردمی می توان به جشنواره جاز، جشنواره بین المللی Fringe و جشنواره شکسپیر در ساسکچوآن اشاره کرد که هر ساله جذب کننده توریست از کانادا و سراسر جهان می باشد.