استان آلبرتا

آلبرتا غربی ترین استان سرسبز کشور کانادا می باشد. اغلب از این استان به عنوان استان انرژی نام می برند. جمعیت آن حدود 3300 میلیون نفر بوده و روز به روز در حال افزایش می باشد. اکثر جمعیت در دو شهر اصلی استان زندگی می کنند. مرکز استان شهر ادمونتون (Edmonton) می باشد و کلگری (Calgary) هر کدام بالغ بر یک میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده اند. این استان سرآمد تولید نفت و گاز در جهان است و صنایع مختلف و شغل های خدماتی در آلبرتا در حال افزایش می باشند. به کمک فرصت های شغلی ایجاد شده پس از رشد اقتصادی استان، آلبرتا یکی از اصلی ترین مقاصد مهاجران به کانادا شده است. امروزه این استان به واقع متمول ترین استان کانادا و دارای سطح بالای زندگی است.

اشتغال و اقتصاد در آلبرتا

پس از یک دهه رشد بالا هنوز این استان بیشتر تکیه بر صنعت انرژی دارد. این صنعت به طور مستقیم و غیر مستقیم 275000 شغل جدید ایجاد کرده است. انتظار میرود با رشد فن آوری و بهره برداری از منابع نفتی در شمال استان این صنعت حتی بیشتر رشد کرده و فرصت های شغلی بیشتری بوجود آید. البته اقتصاد خوب این استان فقط به انرژی وابسته نیست. تولید در این استان در دهه اخیر به دو برابر افزایش یافته و نوآوری موجب شده تا آلبرتا به رقیبی اصلی در بازارهای جهانی مبدل گردد. جنگلداری با درآمد بالغ بر 4 میلیار دلار دیگر صنعت مهم استان محسوب می گردد. کشاورزی و دامداری نیز از دیگر صنایع مهم و سنتی استان به حساب می آیند.

این استان به دلیل رشد خوب اقتصادی به محل مناسبی جهت یافتن شغلی مناسب مبدل شده است. نرخ بیکاری این استان (3.9 درصد ) کمتر از میانگین کانادا (6.8 درصد ) می باشد. وقتی این نرخ پایین بیکاری با رشد کم جمعیت همراه شود بدین معنی است که فرصت های شغلی زیادی برای مهاجران در این استان بوجود می آید. با وجود اینکه اخیراً تعداد زیادی از دارندگان اقامت دائم ساکن استانهای دیگر و حتی نیروی کار خارجی موقت در این استان مشغول به کار شده اند، همچنان نرخ بیکاری در آلبرتا در پایین ترین حد ممکن قرار دارد. دو شهر ادمونتون (Edmonton) و کلگری (Calgary) همیشه در آمارهای بین المللی جز شهرهای ممتاز جهان قرار دارند. علاوه بر فرصت های شغلی فراوان، سطح بالای زندگی دیگر امتیاز این استان محسوب می گردد.

شرایط زندگی در آلبرتا

بدلیل نرخ پایین بیکاری در آلبرتا، متوسط درآمد این استان بالاتر از نقاط دیگر کانادا می باشد. حداقل دستمزد در این استان بالاتر از متوسط درآمد در کانادا است( 9 $ در ساعت). نکته جالب تر اینکه درآمد خانواده در این استان در حدود 61000 دلار در سال است که نسبت به استان های دیگر در رتبه اول قرار دارد.

مالیات بر درآمد این استان با توجه به وجود منابع طبیعی سرشار کمترین مقدار مالیات در کانادا می باشد. خانواده ای با دو درآمد (60,000$ ) و دو فرزند در آلبرتا 3,583 $ از نیوفاندلند و لابرادور و 990 $ از آنتاریو کمتر مالیات پرداخت می کند. دلیل پایین بودن مالیات به سیستم مالیاتی واحد با نرخ پایین بر می گردد. این سیستم شامل بالاترین معافیت های پایه ای و خانواده ای در استان، رقم مالیات عمومی بر فروش، پایین ترین نرخ بنزین و گازوئیل، و مالیات بر املاک می باشد. تمام این ها بدین معنی است که با دادن مالیات کمتر پول بیشتری جهت مصرف خانواده باقی می ماند.

محیط زیست این استان بسیار امن می باشد که آنرا محل مناسبی برای زندگی خانوادگی می سازد. این استان با داشتن کوه های راکی و جنگلهای زیبا، یکی از استان های دلپذیر در کانادا می باشد. استاندارد زندگی در آلبرتا اصلی ترین علتی است که مهاجران را به سمت خود می کشد.

شرایط تحصیل در آلبرتا

سیستم آموزشی مناسبی از مهد کودک تا دانشگاه در این استان موجود می باشد. در کانادا تمامی شهروندان و دارندگان اقامت دائم تا 20 سالگی می توانند از تحصیلات رایگان دولتی تا مقطع دیپلم استفاده کنند. در این استان چندین روش آموزشی برای فرزندان شما وجود دارد که هزینه آنها از محل مالیات تامین می گردد. به علاوه مدارس دولتی، مدارس فرانسوی زبان و سیستم آموزشی کاتولیک نیز موجود می باشد. با توجه به نیازهای دنیای امروز سیستم آموزشی مجازی و آنلاین نیز در این استان موجود است. اکثریت این استان از مدارس دولتی با کیفیت بالا استفاده می کنند اما برخی نیز مدارس خصوصی را ترجیح می دهند. 24 موسسه آموزش عالی دولتی شامل 4 دانشگاه با 104,500 دانشجو تمام وقت و پاره وقت در این استان وجود دارد. این استان بالاترین هزینه ها را صرف دانشجویان می کند.

متوسط شهریه سالیانه دانشگاه در آلبرتا 5,000 $ است که جزء گرانترین شهریه ها در کانادا می باشد. البته دولت آلبرتا چندین برنامه جهت تسهیل این هزینه ها و کمک به پس انداز شهروندان برای پرداخت مخارج دانشگاه فرزندان دارد. در سال 2005 ، برنامه ” آموزشی صد ساله آلبرتا ” آغاز شد. این برنامه مبلغ 500 $ را جهت کمک هزینه های تحصیلی برای متولدین این استان اختصاص می دهد تا برای تحصیلات دانشگاهی خود پس انداز داشته باشند. در سال 2004 ، کل کمک های دولتی جهت آموزش دانش آموزان در حدود 439 میلیون دلار بود.

شهرهای اصلی آلبرتا

کلگری (Calgary)

کلگری بزرگترین شهر آلبرتا و پنجمین منطقه شهری بزرگ در کانادا می باشد. رشد جمعیت این شهر بین سالها 2001 – 1996، 16 درصد بوده و دارای فرهنگی متنوع است. اگر چه اکثر ساکنین این کلگری اصالت اروپایی دارند اما می توان فرهنگ های مختلف جهان را در این شهر یافت. از اقوام پر جمعیت این شهر می توان به چینی ها (6 درصد) و اقوام آسیای جنوبی (2/4 درصد) اشاره کرد. بومیان، فیلیپینی ها و اقوام آمریکای جنوبی دیگر اقوام مهم ساکن کلگری می باشند.

اقتصاد این شهر بر صنعت نفت، موسسات مالی و صنایع مدرن تکیه دارد. از شرکت های مهم این شهر می توان به Pacific Railway Imperial Oil, EnCana و Petro-Canada اشاره کرد. هر روزه با توجه به رشد این شهر بر تعداد شرکتهای مهم جهان که دفتر اصلی خود را در این شهر بنا می کنند افزوده می شود.

Calgary به دلیل داشتن سطح بالای زندگی و رشد اقتصادی خوب در جهان شهرت دارد. بر اساس تحقیقی که در سال 2007 توسط مجله Forbes به عمل آمد کیگری پاکیزه ترین شهر جهان انتخاب شد و Mercer Consulting و by The Economist این شهر را جز ممتاز ترین شهرهای جهان اعلام کردند (به ترتیب بیست و پنجمین و دهمین در جهان). این شهر دارای فرهنگی متنوع می باشد و در سال 1988 میزبان بازیهای زمستانی المپیک بوده است. این شرایط تاثیر گذار هر ساله مهاجران را به سمت خود می کشد.

ادمونتون (Edmonton)

ادمونتون مرکز استان آلبرتا و ششمین شهر بزرگ کانادا می باشد. علی رغم جمعیت 1 میلیونی، تراکم شهری در این مکان بسیار پایین است. مساحت مسکونی شهر ادمونتون 6840 کیلومتر می باشد. وجود فضای سرسبز از جذابیت های خاص این شهر به شمار می آید. دره رودخانه Edmonton 20 برابر بزرگتر از central park در نیویورک است. جمعیت ادمونتون در سال 1905 زمانی که مرکز استان اعلام شد در حدود کمتر از 10000 نفر بود. با شروع بهره برداری از منابع نفتی از اواخر دهه 1940، ادمونتون دچار رکود اقتصادی شد ولی در دهه گذشته اقتصاد آن رشد خوبی داشته است. امروزه این شهر قطبی صنعتی در کانادا می باشد. دفاتر اصلی شرکت های بزرگی از جمله IBM, TELUS, Dell و General Electric در این شهر قرار دارد که از علل اصلی این امر می توان به وجود مراکز ممتاز تحقیقاتی در ادمونتون اشاره کرد.

سوالات متداول

رایجترین سوالات متقاضیان در مورد مهاجرت به استان آلبرتا

راه های مهاجرت به آلبرتا و اخذ اقامت دائم در این استان چیست ؟

  • اقدام مستقیم از طریق اداره مهاجرت و شهروندی کانادا
  • اقدام از طریق برنامه مهاجرت استانی آلبرتا

برنامه مهاجرتی نیروی کار مورد نیاز بازار کار آلبرت

این روش مختص افرادی است که مهارت های مورد نیاز استان آلبرتا را دارند. متقاضیان این روش می توانند درخواست خود را مستقیما و بدون نیاز به کارفرما به سازمان AINP ارائه کنند. این روش با توجه به تغییرات بازار کار آلبرتا تنظیم می شود زیرا بر طبق مهارت های مورد نیاز این استان می باشد.
این روش به سه دسته تقسیم می شود که هر دسته معیار های خاص خود را دارد و متقاضیان می بایست پیش از ارائه درخواست خود به AINP واجد شرایط این معیارها باشند. اگر درخواست متقاضی مغایر معیارهای سازمان AINP باشد، درخواست ایشان رد خواهد شد. اگر درخواست متقاضی کامل نباشد، بررسی نشده به ایشان برگردانده می شود.