ویزای تحصیلی کانادا چیست

برای تحصیل در کشور کانادا باید اجازه تحصیل Study permit که به منزله ویزای تحصیلی کانادا می باشد را دریافت نمایید. برای دوره‌های آموزشی یا تحصیلی کمتر از ۶ ماه ، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی نیست، اما بهتر است برای دوره‌های آموزشی نیز ویزا دریافت نمایید. زیرا اگر دوره‌تان طولانی شود یا تصمیم داشته باید که دردوره دیگری ثبت‌نام کنید جهت درخواست ویزای تحصیلی، ابتدا باید خاک کانادا را ترک نمایید، که در صورت داشتن ویزای تحصیلی، با نزدیک شدن به زمان پایان اعتبار آن، می‌توانید در داخل کانادا برای تمدید آن اقدام نمایید.

انواع ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از :

 • ویزای دانش‌آموزی کانادا : تحصیل افراد زیر ۱۸ سال در هریک از مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا
 • ویزای دانشجویی کانادا : تحصیل افراد بالای ۱۸ سال در هر یک از مقاطع تحصیلات عالی ازجمله کالج، دانشگاه و موسسات آموزشی معتبر دیگر

ویزای دانش‌آموزی کانادا

کودکان زیر سن قانونی (۱۸ سال و در برخی ایالت‌ها، ۱۹ سال)، بدون همراهی پدر، مادر یا سرپرست قانونی امکان تحصیل در کانادا را نخواهند داشت. اگرچه تعیین سرپرست قانونی برای افراد ۱۷ ساله و بالاتر اختیاری است اما ممکن است افسر پرونده درخواست تعیین سرپرست کند. همچنین پدر و مادر یا سرپرست قانونی باید اثبات نمایند که از عهده هزینه‌های تحصیل و اقامت دانش‌آموز برمی‌آیند. نکته مهم داشتن نامه پذیرش از موسسات آموزشی معتبر کاناد می باشد.

ویزای دانشجویی کانادا

دوره کارشناسی در کانادا  ۳ تا ۴ ساله می باشد. کسب مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر بسته به نوع مدرک از ۱ تا ۳ سال به طول می انجامد. تحصیلات عالی در کانادا توسط کالج‌های محلی، مدرسه عالی علوم فنی و کاربردی، مدرسه هنرهای کاربردی که گواهی‌نامه، دیپلم، مدرک کاردانی و کارشناسی ارائه می‌کنند و دانشگاه های کانادا که مدرک کارشناسی و بالاتر ارائه می‌کنند، به متقاضیان ارائه می‌شوند.

برای تحصیل در کانادا در هر مقطعی، باید نامه پذیرش از یکی موسسات آموزشی معتبر کانادا را داشته باشید. بدون نامه پذیرش، دریافت ویزای تحصیلی میسر نخواهد بود. بسته به منطقه و ایالت مورد نظر می‌توانید موسسات تعیین ‌شده را در سایت مهاجرت و شهروندی کانادا جست‌وجو یا از کارشناسان سازمان مهاجرتی یلدا غنی مشاوره بگیرید.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا، مجوزی است که به افراد غیرکانادایی امکان تحصیل در کانادا را می‌دهد. روش درخواست ویزای تحصیلی برای مقاطع مختلف تفاوت چندانی ندارد و تنها در مدارک مورد نیاز تفاوت هایی وجود دارد.

ویزای تحصیلی تا ۹۰ روز پس از پایان دوره آموزشی اعتبار دارد. دوره آموزشی زمانی‌ پایان ‌یافته تلقی می‌شود که شما اعلان پایان دوره را از موسسه محل تحصیل خود دریافت کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا داشتن نامه پذیرش از موسسات آموزشی معتبر، ضروری است. نامه باید دربردارنده شهریه پرداختی، تاریخ شروع، تاریخ پایان و ثبت‌نام دوره باشد.

جهت تحصیل در کبک باید گواهی پذیرش از کبک را نیز دریافت نمایید که اداره مهاجرت کبک آن را صادر می نماید. بهتر است از موسسه آموزشی مربوطه درخواست نمایید تمام جزئیات مربوط به درخواست تحصیل در کبک را در اختیارتان قرار دهند. برای درخواست ویزای تحصیلی لزومی ندارد تا صدور و دریافت CAQ صبر نمایید، نامه تأیید اداره مهاجرت مبنی بر درخواست CAQ هم جهت درخواست ویزا کافی‌ می باشد. پس از ارائه نامه تائید اداره مهاجرت سفارت مهلت زمانی مشخصی را جهت ارائه  CAQ مشخص می‌کند. بهتر است برای آگاهی از جزئیات و آخرین تغییرات درباره شرایط تحصیل در کبک از مشاوران حرفه‌ای سازمان مهاجرتی یلدا غنی کمک بگیرید.

تمکن مالی

برای تحصیل در هر مقطعی، باید تمکن مالی خود را برای پرداخت هزینه تحصیل و اقامت ارایه نمایید.

برای دوره‌های کمتر از یک سال ارائه مدرک تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های طول دوره کافی‌ است.

برای دوره‌های بیشتر از یک سال ارائه مدرک تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های یک سال نخست دوره ضروری است.

هزینه زندگی برای یک دانشجوی خارجی در کانادا تقریبا سالانه ۱۰۰۰۰ دلار و ماهانه ۸۸۳ دلار می باشد. هزینه فرد همراه نیز ماهانه ۳۳۳ دلار در نظر گرفته می‌شود.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی کانادا

برای کسب ویزای تحصیلی (دانشجویی و یا دانش‌آموزی) کانادا می‌توانید به دو صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا و یا به صورت کاغذی و با دریافت فرم‌ه‍‌ا از وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا ، پرکردن و تحویل دادن آنها به یکی از مراکز VAC می باشد. مراکز VACو یا Visa Application Center مراکز طرف قرارداد سفارت کانادا هستند و در برخی کشورها وجود دارند. نزدیک‌ترین مراکز دریافت درخواست ویزای کانادا به ایران  ترکیه و امارات هستند.

به طور معمول اخذ ویزای کانادا نیاز به مصاحبه ندارد اما از سال ۲۰۱۳ شهروندان۱۴ تا ۸۰ ساله برخی کشورها ملزم به انجام بیومتریک (انگشت‌نگاری و چهره‌نگاری) شده‌اند. بیومتریک در یکی از مراکز VAC صورت می‌گیرد. پس از ارسال مدارک به صورت آنلاین برای شما وقت بیومتریک تعیین می‌شود که در زمان مشخص باید در یکی از مراکز VAC حضور بعمل آورید. در صورت تحویل مدارک به صورت حضوری بیومتریک شما در همان مرکز انجام می پذیرد.

در فرآیند دریافت ویزا تحصیلی نیازی به ارائه و ارسال اصل گذرنامه نمی باشد و تنها تصویر گذرنامه شما در پرونده درج می گردد، اما در هنگام حضور در مراکز  VAC ارایه اصل گذرنامه الزامی می باشد. پس از بررسی پرونده نیز نتیجه حاصل برای شما ارسال می‌گردد.

جهت کسب دریافت ویزای تحصیلی کانادا یک سری مراحل مشخص مانند جمع‌آوری مدارک، پر کردن فرم‌های مربوطه و پرداخت هزینه باید به دقت طی گردد:

گام اول. جمع‌آوری مدارک

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی عبارت‌اند از:

 • نامه پذیرش از یکی از موسسات آموزشی معتبر کانادا
 • نامه CAQ برای درخواست‌کنندگان تحصیل در کبک
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی زبان‌های انگلیسی یا فرانسه
 • ترجمه ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی زبان‌های انگلیسی یا فرانسه
 • فرم‌های تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • نامه تمکن مالی ۴ ماه اخیر
 • اسکن صفحه اول جدیدترین پاسپورت و صفحاتی که مهر ویزا خورده‌اند
 • اسکن اصل شناسنامه به ‌همراه ترجمه زبان‌های انگلیسی یا فرانسه
 • اسکن اصل شناسنامه به ‌همراه ترجمه برای همراهان در صورت تأهل
 • دو قطعه عکس ۵/۳ در ۵/۴
 • سند و مدارک مربوط به دارایی‌های شخصی
 • نامه سابقه و بیمه کاری
 • فیش واریز شهریه

درصورت ثبت درخواست آنلاین، این مدارک در حساب کاربری شما در سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا بارگذاری می گردد و درصورت ارائه حضوری، مدارک را باید به دفاتر اعطای ویزا تحویل نمایید.

گام دوم. پر کردن فرم‌ها

درهر دو حالت ثبت اینترنتی درخواست و یا تحویل مدارک با حضور در کنسولگر‌ی یا دفاتر اعطای ویزای کانادا برای درخواست ویزای تحصیلی خود باید فرم‌های زیر را تکمیل نمایید :

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • فرم اطلاعات خانواده
 • فرم تعیین سرپرست برای متقاضی زیر سن قانونی
 • فرم اِسکِجِل وانسفارت کانادا

به خاطر داشته باشید باید فرم‌ها را به‌طور کامل و به صورت دقیق تکمیل نمایید. بهتر است هیچ قسمتی را خالی نگذارید. اگر برخی قسمت‌ها مربوط به شما نمی‌شود با عبارت «Not Applicable» یا «NA» این موضوع را مشخص کنید. فرم‌‌های ناقص احتمال رد شدن پرونده شما را افزایش می‌دهند.

گام سوم. پرداخت هزینه‌ها

هزینه‌هایی که صرفا مربوط به دریافت ویزا هستند و باید به دولت کانادا پرداخت شوند، شامل هزینه درخواست و در صورت نیاز هزینه بایومتریکس است. بهتر است هزینه درخواست و هزینه بایومتریکس هم‌زمان پرداخت شوند.

پرداخت های سفارت باید به صورت اینترنتی انجام شوند. پس از ثبت درخواست‌ اینترنتی و از طریق حساب کاربری‌ خود در سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا،  باید هزینه‌ها را پرداخت کرده و از رسید آن پرینت بگیرید. نسخه‌ای از رسید را باید ضمیمه درخواست‌ خود کرده و یک نسخه از آن را برای خود نگه دارید. در صورت درخواست غیراینترنتی یا کاغذی باید از طریق یکی از کارت های اعتباری مانند ویزا کارت و مستر کارت هزینه ها را پرداخت کرده و رسید پرینت شده را ضمیمه پرونده کنید.

پس از شروع فرآیند بررسی مدارک شما، هزینه‌ پرداختی قابل‌استرداد نمی باشد.

گام چهارم. فرم‌ها و مدارک

در‌صورت ارائه درخواست به صورت کاغذی، همه مدارک و فرم‌ها را یک ‌جا تحویل می گردد.

فرایند بررسی درخواست ویزای تحصیلی کانادا

پس از ثبت و ارائه درخواست، نخست کامل ‌بودن همهٔ فرم‌ها، پرداخت هزینه و مدارک مورد نیار ارزیابی می‌شود. اگر هریک از این موارد نقص داشته باشد، درخواست شما برگشت داده شده و تازمانی‌که درخواست کامل و بی‌نقص خود را ارائه نکنید اقدامی برای بررسی آن صورت نخواهد گرفت.

بررسی درخواست

درخواست شما توسط یکی از کارکنان اداره مهاجرت و شهروندی کانادا مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد. افسر پرونده با بررسی همه مدارک و اطلاعات ارائه شده، تصمیم می‌گیرد که آیا به مصاحبه حضوری نیاز می باشد یا خیر، که در این صورت تاریخ و  مکان مصاحبه به شما اعلام می گردد.

چه در صورت تایید و یا عدم تایید درخواست شما، هیچ گونه مدرکی بازگردانده نمی شود. در صورت رد شدن درخواست دلیل مربوطه به شما اعلام می‌شود، در صورت پذیرفته شدن هم باید گذرنامه خود را  تحویل سفارت نمایید. در نهایت معرفی‌نامه‌ای که تأیید ویزا را اعلام می‌کند، به شما ارائه می گردد. معرفی نامه معادل ویزای تحصیلی نمی باشد اما ارائه آن هنگام ورود به خاک کانادا ضروری است. پس از ورود به کانادا و ارائه‌ معرفی‌نامه و ویزای اقامت موقت، مأمور مرزی درباره ارائه ویزای تحصیلی شما تصمیم می‌گیرد. چنانچه به او ثابت شود شرایط شما تغییری نکرده است ، پس از پایان مدت اعتبار ویزا، کشور کانادا را ترک می نمایید و  ویزای شما صادر می گردد.

زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی کانادا

زمان کلی بررسی بستگی به عوامل گوناگونی مانند کامل‌بودن فرم‌ها و مدارک، ارائه هم‌زمان بیومترکس دارد. درصورت کامل‌بودن فرم‌ها و مدارک،  زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی برای متقاضیان ایرانی ۱۵ هفته می باشد.

دلایل عدم تایید درخواست ویزای تحصیلی کانادا

معمولا جزئیات رد شدن ویزا ارائه نمی گردد اما دلیل رد شدن درخواست در نامه‌ای به شما اعلام می‌شود. متخصصان ما در سازمان مهاجرتی یلدا غنی به شما کمک می‌کنند تا تمامی مدارک را مطابق با ساختار مورد تأیید اداره مهاجرت ارایه نمایید.

 

دلایل رد شدن ویزای تحصیلی

 • وجود فاصله تحصیلی بین مقطع قبلی و فعلی
 • عدم تمکن مالی جهت تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی
 • قانع کننده نبودن اهداف تحصیلی و عدم اطمینان از برگشت دانشجو پس از اتمام تحصیل به کشور مبدا
 • نداشتن مدرک زبان
 • عدم تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی و فعلی
 • تکمیل نبودن مدارک

شرایط درخواست ویزای همراه

به‌منظور دریافت ویزا برای همراهان ازجمله والدین، همسر و فرزندان، می‌توانید به دو روش اقدام کنید :

 • درخواست ویزای توریستی : ‌ اگر هم‌ زمان با درخواست ویزای تحصیلی برای این ویزا اقدام کنید، می‌توانید هم‌زمان با ویزای تحصیلی دانش آموز،ویزای توریستی کانادا که تحت عنوان ویزای مولتی یا ۵ ساله هم شناخته می‌شود دریافت کنید.
 • درخواست ویزای کار :  اگر فرد دارای ویزای تحصیلی در یکی از مؤسسات آموزشی معتبر کانادا باشد، همسر او می‌تواند برای دریافت ویزای کار اقدام نماید. بهتر است ارائه درخواست ویزای تحصیلی درخواست‌کننده و ویزای کار همسر، هم‌زمان صورت پذیرد.

فرزندان زیر ۱۸ سال والدینی که پذیرش تحصیلی از موسسات معتبر آموزشی دارند می‌توانند بدون اقدام برای کسب ویزای تحصیلی در کانادا مشغول به تحصیل شوند.